Bóg stworzył noce i dnie. A człowiek stworzył kalendarz.

Co to jest kalendarz i dlaczego został wymyślony?

Kalendarz to w zasadzie twór abstrakcyjny. W gruncie rzeczy jest po prostu systemem oznaczania następstwa dni przez przypisanie ich latom, miesiącom i tygodniom. Wymyślono go, aby pomógł uporządkować przeszłość i zaplanować przyszłość. Dzięki datom kalendarzowym możemy uszeregować w czasie doświadczenia z przeszłości i układać plany naprzód. Kalendarz umożliwia określenie, które wydarzenie miało miejsce wcześniej czy później niż inne, pozwala też ustalać przyszłe terminy. Mówiąc bardziej obrazowo: kalendarz to kronika przeszłych wydarzeń oraz plan przyszłych, gdzie każde wydarzenie opatrzone jest konkretną datą. Lub technicznie: kalendarz to schemat szeregowego grupowania dni w dłuższe jednostki czasu – tygodnie, zgrupowane następnie w większą jednostkę czasu – miesiąc; zbiór 12 następujących po sobie miesięcy tworzy pełny rok kalendarzowy.

Po co ludzie w ogóle wymyślili taki system? Odpowiedź jest łatwa – do pracy i dla rozrywki. Już bardzo wczesne kultury rolnicze potrzebowały prostego miernika czasu, aby móc określić terminy orania pól, siewów, żniw czy innych prac gospodarczych lub uroczystości religijnych. Początkowo próbowano odmierzać czas jakimiś ważnymi wydarzeniami w życiu społeczności. Np. umarł szaman i jego śmierć stawała się „granicznym punktem czasowym”, od którego odliczano kolejne dni i noce. Niestety, pamięć ludzka działa po swojemu, a im dalej od danego wydarzenia, tym rachunek bardziej się plącze. Ktoś zapamiętał, że szaman umarł, gdy on akurat oparzył sobie rękę przy ognisku. Drugi zapamiętał, że to było wtedy, gdy jego synowi wyrosły mleczne ząbki. Jeszcze inny zapamiętał, że właśnie w tym czasie naprawiał swoją ziemiankę. No to kiedy właściwie umarł ten szaman? Powinniśmy teraz iść na polowanie czy zabrać się do pracy w gospodarstwie? I najważniejsze: kiedy będzie dzień, w którym możemy świętować?! Jak widać, potrzeba wymyślenia kalendarza była naprawdę paląca…

Powyższy artykuł jest objęty licencją Creative Common Attribution & Share Alike. Licencja, której używamy oznacza, że zezwalamy na wykorzystanie w dowolny sposób treści i zdjęć zawartych w utworze – pod warunkiem podania nazwy firmy Lucrum jako autora w postaci klikalnego linku kierującego do https://www.lucrum.pl lub źródła oryginalnego tekstu w postaci klikalnego linku. Wszystkie inne użycia online bez podania klikalnego linku są zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *